23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

Ισπανία – ΗΠΑ 81-95: Ο Ντουράντ οδήγησε στα ημιτελικά την Team USA

Με έναν εκπληκτικό Κέβιν Ντουράντ να πετυχαίνει 29 πόντους, η Team USA προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά του Τόκιο, με νίκη 95-81 επί της Ισπανίας.

Οι ΗΠΑ δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Κέβιν Ντουράντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την έστειλε στα ημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά του Τόκιο με νίκη 95-81 επί της Ισπανίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς έμοιαζε μουδιασμένη, χάνωντας πολλά σουτ από την περιφέρεια, την ίδια στιγμή που οι Ισπανοί κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ.

Το προβάδισμα επτά πόντων που πήρε οι Team USA εξανεμίστηκε και οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με δέκα, 39-29, χάρη στους περιφερειακούς τους και την παρουσία του Ερνανγκόμεθ που προστάτευε τη ρακέτα.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι Αμερικανοί αστέρες και χρυσοί Ολυμπιονίκες του Ρίο σοβαρεύτηκαν, έσφιξαν την άμυνα τους και με ηγέτη τον Κέβιν Ντουράντ δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Οι Ισπανοί πάλευαν με τον Ρίκι Ρούμπιο, που σημείωσε 38 πόντους, δεν είχε όμως πολλούς συμπαραστάτες κι έτσι η Ισπανία έμεινε εκτός της ζώνης των μεταλλίων

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-43, 63-69, 91-95