13.3 C
Athens
Τρίτη, 29 Νοεμβρίου, 2022

13.3 C
Athens
Τρίτη, 29 Νοεμβρίου, 2022

Χρυσές Νύχτες 2021: Ταινίες μικρού μήκους από όλο τον κόσμο στο Γαλλικό Ινστιτούτο

Οι καλύτερες μικρού μήκους ταινίες παγκοσμίως για το 2021, παρουσιάζονται από την γαλλική Ακαδημία των César και την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος. Για 8η χρονιά, οι Χρυσές Νύχτες, αναδεικνύουν τις καλύτερες μικρού μήκους ταινίες της χρονιάς απ’ όλο τον κόσμο.
Οι Χρυσές Νύχτες – η δράση που ξεκίνησε η Ακαδημία César για να προβάλει τις ταινίες μικρού μήκους που βράβευσαν και ξεχώρισαν περισσότερες από 30 Ακαδημίες Κινηματογράφου απ’ όλο τον κόσμο — επιστρέφουν τον Οκτώβριο 2021 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, σε συνεργασία με την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου.
Δυο βραδιές προβολών για να απολαύσουμε ιστορίες που θα μας ταξιδέψουν. Συνολικά 33 ταινίες, από 39 σκηνοθέτες και 30 χώρες, φιλοξενούνται στο Auditorium Theo Angelopoulos, με ελεύθερη είσοδο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου
17:00 – Πρόγραμμα 1
A Legacy of Horses, Annika Karlsson, Jessica Karlsson (Σουηδία – 16’)
Anne, Stefano Malchiodi, Domenico Croce (Ιταλία – 15’)
Paperboy, Ninna Pálmadóttir (Ισλανδία – 10’)
Community Gardens, Vytautas Katkus (Λιθουανία – 15’)
The Mirror, Joel Kohn (Αυστραλία – 22’)
Las Desaparecidas, Astrid Dominguez (Μεξικό – 22’)
The Present, Farah Naboulsi (Ηνωμένο Βασίλειο – 24’)
Night Is Young, Zune Kwok (Ταϊβάν – 25’)
20:30 – Πρόγραμμα 2
Τεο, ο γείτονάς μου, Χρήστος Καρτέρης (Ελλάδα – 14’)
Σεβαράμπες, Τζώρτζης Κόντος (Ελλάδα – 11’)
Havana Cuba, Andrei Huţuleac (Ρουμανία – 17’)
L’Heure de l’ours, Agnès Patron (Γαλλία – 14’)
The Manila Lover, Johanna Pyykkö (Νορβηγία – 26’)
Bracha, Aaron Geva, Mikey Triest (Ισραήλ – 13’)
Tio Tomás, a contabilidade dos dia, Regina Pessoa (Πορτογαλία – 13’)
Viva Alfredinho!, Roberto Berliner (Βραζιλία – 17’)
Alturas, Roxana Reiss (Γερμανία – 30’)
Σάββατο 16 Οκτωβρίου
17:00 – Πρόγραμμα 3
Qu’importe si les bêtes meurent, Sofia Alaoui (Γαλλία – 24’)
Two Distant Strangers, Travon Free, Martin Desmond Roe (ΗΠΑ – 32’)
Stephanie, Leonardo Van Dijl (Βέλγιο – 15’)
Two Bodies On a Beach, Anna Paavilainen (Φινλανδία – 20’)
In the Blink of an Eye, Katrine Brocks (Δανία – 22’)
Boxed, Wanjiru Njendu (Αφρική – 6’)
The Thread, Nayeon Lee, Minjae Cho (Νότια Κορέα – 30’)
20:30 – Πρόγραμμα 4
Bella, Θέλγια Πετράκη (Ελλάδα – 24’)
Pick, Alicia K. Harris (Καναδάς – 11’)
Anatomy of a Czech Afternoon, Adam Martinec (Τσεχία – 22’)
Welcome to a Bright White Limbo, Cara Holmes (Ιρλανδία – 11’)
See Me, Patty Stenger, Yvonne Kroese (Oλλανδία – 8’)
The Letter Reader, Sibusiso Khuzwayo (Νότια Αφρική – 29’)
A La Cara, Javier Marco (Ισπανία – 14’)
In Our Synagogue, Ivan Orlenko (Ουκρανία – 19’)
Physique de la tristesse, Theodore Ushev (Καναδάς, Κεμπέκ – 27’)
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
ΑΘΗΝΑ +
spot_img