17.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

17.8 C

Δεν άντεξε στη Μάλαγα το Λαύριο

Το Λαύριο ηττήθηκε στη Μάλαγα με το τελικό 86-70, απέναντι στην Ουνικάχα, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη… εκτροχιάστηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα, δεχόμενο επιμέρους σκορ 25-15, με το οποίο η Ουνικάχα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-35 στο 20΄).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση, αλλά με την άμυνα του σε αδυναμία δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Στον επίλογο του αγώνα, η ελληνική ομάδα πλήρωσε την αστοχία της από τα 6.75 (5/23 τρίποντα) και τα λάθη, δείχνοντας ανήμπορη να φανεί απειλητική.

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους, ενώ από την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έλαμψε ο Μπριθουέλα με 16.