23 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

23 C

Βαριά ήττα στην Μπολόνια για τον Προμηθέα στο EuroCup

Ο Προμηθέας Πατρών ηττήθηκε επί ιταλικού εδάφους, από την Μπολόνια με 91-72 για την 7η αγωνιστική του EuroCup.

Ο Προμηθέας ηττήθηκαν με το βαρύ 91-72 από την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Βίρτους Μπολόνια, για την 7η αγωνιστική του EuroCup, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 5-2 (ισοβαθμούν με Μπουντούτσνοστ και Γκραν Κανάρια). Αντίθετα η ελληνική ομάδα έπεσε στο 2-5.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τα 6.75 (5/23 τρίποντα), σε συνδυασμό με την καταστροφική τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 27-13, οδήγησαν τον μαχητικό Προμηθέα του πρώτου ημιχρόνου σε βαριά ήττα. Οι Αχαιοί βρέθηκαν στο 29΄ στο -17 (70-53), με την τέταρτη περίοδο να εξελίσσεται σε τυπική διαδικασία για τον Μίλος Τεόντοσιτς και την παρέα του.

Από τον Προμηθέα προσπάθησαν οι Ντάριο Χαντ με 14 πόντους και Τζεράι Γκραντ με 15, ενώ για τη Βίρτους Μπολόνια πρωταγωνίστησαν οι Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς (14π.) και Κάιλ Γουίμς (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72