18.8 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

18.8 C

Με τρίποντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός κέρδισε 87-85 την Εφές Αναντολού στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 87-85 την Εφές Αναντολού στο ΣΕΦ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με ένα τεράστιο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή της παράτασης, ο Ολυμπιακός νίκησε την Εφές, στο ΣΕΦ και παρέμεινε γερά σε τροχιά playoffs.

Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 63-65, αλλά και πάλι ο Μπομπουά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού κάνοντας το 63-67. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν σερί 5-0 και έκαναν το 68-67 με καλάθι του ΜακΚίσικ. Ο Ντάνστον έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εφές με δυο βολές για το 68-69, ενώ στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 68-71.

Ο Σλούκας μείωσε σε 70-71, ενώ ο Μπομπουά σκόραρε για το 70-73. Ο Ντόρσεϊ ήταν εκεί και με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 73-73. Ο άσος του Ολυμπιακού σκόραρε για το 75-73, ενώ στα 26,9΄΄ πριν το φινάλε έκανε λάθος, με τον Μίτσιτς να σκοράρει για το 75-75. Η τελευταία επίθεση δεν είχε καλάθι για τον Ολυμπιακό καθώς ο Ντόρσεϊ έχασε το τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Φαλ έκανε το 77-75 αλλά ο Λάρκιν με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εφές για το 77-78. Ο Ολυμπιακός με δυο καλάθια του Ντόρσεϊ έκανε το 81-78, με τον Μίτσιτς να απαντάει για το 81-80, ενώ ο Λάρκιν σκόραρε με δυο βολές για το 81-82. Ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 82-82, με τον Λάρκιν με τρίποντο να κάνει το 82-85. Ο Μίτσιτς έχασε την επίθεση, με τον Σλούκα στο φινάλε να βάζει το νικητήριο καλάθι και να δίνει μια μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 (κ.α), 87-85 (παρ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Έισι, Ντόρσεϊ 19, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 10, Σλούκας 23, Μάρτιν 1, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά 13, Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3, Γκαζί, Μοερμάν 11, Τουντσέρ, Πλάις 14, Μίσιτς 12, Πετρούσεφ, Ντάνστον 9, Σίμον 8