17.1 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

17.1 C

Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο μήκος ο Μίλτος Τεντόγλου

Το χρυσό μετάλλιο στο μήκος κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι με επίδοση 8 μέτρα και 55 εκατοστά και αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου. Δεύτερος ήταν ο Σουηδός Μόντλερ και τρίτος ο Αμερικανός Ντέντι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στο δεύτερο άλμα του κατάφερε να πετύχει και πάλι την ίδια επίδοση, όπως στο πρώτο άκυρο άλμα, δηλαδή 8,55μ. και φυσικά βρέθηκε στην πρώτη θέση, αφού ο δεύτερος Τζόνσον έκανε μόλις 8,02μ.

Το άλμα του Έλληνα Ολυμπιονίκη ήταν τέλειο και με την επίδοση αυτή κατέγραψε πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού στίβου, δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και κυρίως δεν επηρεάστηκε καν από την πρώτη του προσπάθεια, που ακυρώθηκε για οριακό πέρασμα της νοητής ευθείας.

Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ στον κλειστό στίβο ήταν και πάλι δικό του, οπότε βελτίωσε τη δική του κορυφαία επίδοση, η οποία είχε καταγραφεί το 2019 με 8,38 στη Γλασκώβη. Επιπλέον, πρόκειται για την έκτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στον κλειστό στίβο.