24.1 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

24.1 C

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα έκανε εύκολα το 1-0 κόντρα στην Μπάγερν

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα της έδρας της και να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 77-67 της Μπάγερν Μονάχου στο Game 1 της σειράς και πλέον επικεντρώνεται στη δεύτερη μάχη και πάλι στη Βαρκελώνη (21/4), προκειμένου να κάνει το 2-0 στη σειρά πριν αυτή μεταφερθεί στο Μόναχο.

Οι Ισπανοί απέδωσαν τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 23-11 εξασφάλισαν στο 20΄ μία διαφορά ασφαλείας (43-33), η οποία συντηρήθηκε μέσα από τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τους μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 4 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τη Μπάγερν, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 20 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.