20.8 C

20.8 C

Στους «8» του τουρνουά της Ρώμης προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Στα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που επικράτησε με 2-1 σετ του Ρώσου Χατσάνοφ.

Φανερά καλύτερος παίκτης ο 23χρονος Έλληνας, επικράτησε του 26χρονου Ρώσου (Νο.24) με 4-6, 6-0, 6-3 σε 1 ώρα και 50 λεπτά και περιμένει στην οκτάδα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Φίλιπ Κραΐνοβιτς και τον Γιάνικ Σίνερ. Μπορεί, δηλαδή, να έχει απέναντί του και το κοινό της ιταλικής πρωτεύουσας…

Αυτή τη φορά ο Στεφ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα και… έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλό του. Χωρίς να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο, ο Χατσάνοφ πήρε το πρώτο σετ και άρχισε να ελπίζει ότι θα πετύχει την πρώτη Top 10 νίκη του μετά από τρία χρόνια.

Ο Τσιτσιπάς, ωστόσο, ξύπνησε όταν έμεινε πίσω στο σκορ και φρόντισε γρήγορα να αποκαταστήσει την τάξη, κατακτώντας με άνεση τα δύο σετ που ακολούθησαν. Και με την πρόκριση στον τρίτο του προημιτελικό στη Ρώμη έφτασε τις 29 νίκες τη φετινή σεζόν και πέρασε στην πρώτη θέση της λίστας, αφήνοντας πίσω του τον Κάρλος Αλκαράθ.