14.4 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

14.4 C

Aπίστευτη ανατροπή του Άρη, 3-2 την ΑΕΚ

Άρης – ΑΕΚ 3-2: «Ευρωπαία», μ’ ανατροπή – έπος, η ομάδα του Μπούργκος που έχανε 2-0 στο 78′!
Στο 78ο λεπτό του τελικού… Ευρώπης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» η ΑΕΚ έμοιαζε να έχει θεωρήσει το ευρωπαϊκό της «διαβατήριο» για του χρόνου αφού προηγείτο με 2-0 από δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία σε 6 λεπτά (53-56′) αλλά ένα γκολ από τρομερή έμπνευση του, νεοεισελθόντα, Λουίς Πάλμα σ’ εκείνο το χρονικό σημείο άναψε την σπίθα για τους Θεσσαλονικείς.

Οκτώ λεπτά μετά ο Μαντσίνι ισοφάρισε με κοντινό σουτ έπειτα από φάση διαρκείας κι αποκρούσεις των Χατζισαφί και Τζαβέλλα σε Φαμπιάνο και Μπράμπετς ενώ στο 93′ ο Ματέο Γκαρσία, μετά από τακούνι του Καμαρά στον Γκάμα, με τη… δεύτερη, αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι πριν πάρει το ριμπάουντ για το τελικό 3-2 έχρισε τον Άρη …Ευρωπαίο!

Το ματς ήταν …τελικός με τα όλα του με τον Λιβάι Γκαρσία ν’ αστοχεί προ κενής εστίας στο 21′ και τον Ιτούρμπε να έχει δοκάρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ακολούθησε σύρραξη στην ανάπαυλα με τα πνεύμα τα να ηρεμούν μετά από παρέμβαση του Θόδωρου Καρυπίδη, ενώ μετά το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ο Ρότα δέχθηκε μπουκάλι στο κεφάλι…

Ωστόσο το ψυχρόδραμα ήταν στην επανάληψη με τον Άρη να παίρνει αβαντάζ τριών πόντων από την ΑΕΚ κι έχοντας την ισοβαθμία εξασφάλισε την παρουσία του στα προκριματικά του επόμενου Conference League