23 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

23 C

Roland Garros: Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «32» μετά από αγώνα «θρίλερ»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-1 σετ του Τσέχου Κόλαρ μετά από έναν αγώνα που κράτησε τέσσερις ώρες και προκρίθηκε στον γ’ γύρο του Roland Garros.

Με το κοινό να τον έχει κάνει να… χάσει το μυαλό του, κορυφαίος Έλληνας τενίστας χρειάστηκε τέσσερα σετ για να λυγίσει τον μαχητικό Τσέχο και να κλείσει ραντεβού με τον Μίκαελ Ίμερ στη φάση των «32» της διοργάνωσης το Σάββατο.

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα διάρκειας 4 ωρών και 6 λεπτών, μετά από πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και σκορ, ο Τσιτσιπάς επικράτησε του Τσέχου  (No.134) mε 6-3, 7-6(8), 6-7(3), 7-6(7).

Έτσι πήρε τη νίκη και την πρόκριση με τον Έλληνα τενίστα να αποθεώνει αρχικά τον Τσέχο αντίπαλό του:

«Με τρέλανε. Εκνευριζόμουν γιατί ήταν πίσω από κάθε μπάλα. Δεν ήταν εύκολο. Τον συγχαίρω ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι και κατέβαλλε τεράστια προσπάθεια».

Συνέχισε λέγοντας: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι, μεγάλης διάρκειας. Έψαχνα σε όλο το παιχνίδι να βρω τον τρόπο να κερδίσω. Τα κατάφερα».