back to top
21.6 C
Athens
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

21.6 C
Athens
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Το πρόγραμμα των Ελλήνων

Διαβάστε επίσης

To 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον ξεκινάει την Παρασκευή με τη χώρα μας να συμμετέχει με 19 αθλητές και αθλήτριες.

Το πρόγραμμα των αγώνων θα είναι πλούσιο σε δράση, ωστόσο η διαφορά των 10 ωρών, που χωρίζουν τη χώρα μας από το Όρεγκον θα αναγκάσουν τους φίλους του στίβου να ξενυχτίσουν, προκειμένου να δουν την προσπάθεια της εθνικής μας ομάδας. Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ3, αλλά και μαγνητοσκοπημένα την επόμενη ημέρα.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών

1η ημέρα – Παρασκευή 15/7
19.05 Σφυροβολία (Α) Φραντζεσκάκης – όριο πρόκρισης 77,50 μ.

20.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Αναστασάκης – όριο πρόκρισης 77,50 μ.
23.10 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Φιλτισάκου, Παπαδοπούλου

23.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Σκαρβέλη – όριο πρόκρισης 73,50 μ.

1η ημέρα – Σάββατο 16/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.20 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός Κυριακοπούλου, Πόλακ, Στεφανίδη – όριο πρόκρισης 4,65 μ.
04.00 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου – όριο πρόκρισης 8,15 μ.
04.55 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Λατιφλάρι, Σκαρβέλης – όριο πρόκρισης 21,20 μ.

2η ημέρα – Σάββατο 16/7
20.30 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Καρύδη
21.10 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν
22.00 Σφυροβολία (Α) Τελικός

2η ημέρα – Κυριακή 17/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
04.20 Μήκος (Α) Τελικός

3η ημέρα – Κυριακή 17/7
21.35 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

3η ημέρα – Δευτέρα 18/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.25 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
04.27 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

4η ημέρα – Τρίτη 19/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.10 ή 04.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Αναγνωστοπούλου
04.20 Τριπλούν (Γ) Τελικός

5η ημέρα – Τετάρτη 20/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.40 Ύψος (Γ) Τελικός

6η ημέρα – Πέμπτη 21/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
01.20 ή 02.50 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Τζένγκο
04.30 Δισκοβολία (Γ)Τελικός

8η ημέρα – Παρασκευή

16.15 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Κουρκουτσάκη, Παπαδοπούλου

8η ημέρα – Σάββατο 23/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.05 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
04.20 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

10η ημέρα – Κυριακή 24/7
16.15 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

10η ημέρα- Δευτέρα 25/7 (ξημερώματα Ελλάδος)
03.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός

Απόστολος Βαξεβανέλλης

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
ΑΘΗΝΑ +
spot_img

Συμβαίνει στην Αθήνα