16.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

16.8 C

Η Σερβία…λύγισε την Εθνική εφήβων

Με ήττα συνέχισε η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 77-63 από τη Σερβία, στο ντέρμπι κορυφής για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου, με αποτέλεσμα να έχει πλέον ρεκόρ 1 νίκη-1 ήττα. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ολοκληρώνει σήμερα στις 16:00 τις υποχρεώσεις της στο γκρουπ κόντρα στη Σλοβενία.

Η εθνική προηγήθηκε 13-7, περίπου 4,5 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά η Σερβία «απάντησε» με σερί 9-0 και προσπέρασε με 16-13, 2:45 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρέθηκε στο +7 (23-16).

Η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και με σερί 8-0 ανέκτησε το προβάδισμα (24-23) στο 13΄, αλλά οι «πλάβι» με δικό τους 8-0 προηγήθηκαν 34-26 στο 18΄, ενώ «έκλεισαν» το ημίχρονο προηγούμενοι 38-31. Με καλάθι του Σαμοντούροβ η εθνική μείωσε σε 49-47, 4:20΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά η Σερβία έκανε ένα μικρό 6-0 και «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο +8 (47-55).

Με τρίποντο του Τσούρτσιτς οι Σέρβοι απέκτησαν διψήφια διαφορά (62-50), 8:24΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, και συντήρησαν αυτό το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 31-38, 47-55, 63-77.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Καντζούρης): Μπιλάλης 5 (1), Δήμου, Πλώτας 3 (1), Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 12 (1), Ευσταθίου 2, Κορκόντζελος 9 (1), Λαγός 8, Καλλιοντζής 2, Καλατζής 12 (3), Σπρίντζιος 6, Ζούγρης 4.