14.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

14.9 C

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Ονειρική πρεμιέρα Χάαλαντ

Με τον Χάαλαντ να ανοίγει λογαριασμό και να σκοράρει και τα δύο γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-0 τη Γουέστ Χαμ, στην πρεμιέρα της.

Ο Νορβηγός επιθετικός ξεκίνησε δυναμικά στην Πρέμιερ Λιγκ, όπου με δύο δικά του γκολ οδήγησε τη Μάντσεστερ Σίτι στη νίκη (2-0) επί της Γουέστ Χαμ. Πιο ορεξάτο ξεκίνημα στην αναμέτρηση είχαν τα «σφυριά», έχοντας μία καλή στιγμή με τον Αντόνιο στα πρώτα λεπτά.

Ωστόσο, στη συνέχεια η Σίτι πήρε τον έλεγχο, ενώ τα άσχημα για τους γηπεδούχους ήρθαν με τον τραυματισμό του Φαμπιάνσκι, ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Αρεολά, στο 31’.

Μάλιστα, μερικά λεπτά αργότερα από την είσοδό του στο γήπεδο, ο Γάλλος τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Χάαλαντ μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Νορβηγό να μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ στο 36’ και ανοίγοντας… λογαριασμό με τους «σίτιζενς», να τους βάζει και μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γκουαρδιόλα εξακολουθούσαν να είχαν τα ηνία και με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 65’, ουσιαστικά «κλείδωσαν» τους τρεις πόντους και πήραν τη νίκη με το τελικό 2-0, αφού δεν προέκυψε κάτι άλλο αξιοσημείωτο μέχρι τη λήξη.