18.2 C

18.2 C

Προκρίθηκε η Γερμανία και περιμένει την Ελλάδα

Την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022, πανηγύρισε η «οικοδέσποινα» των νοκ-άουτ του Ευρωμπάσκετ 2022, Γερμανία.

Τα «πάντσερ» επικράτησαν στο Βερολίνο με 85-79 του Μαυροβουνίου, για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, «άρπαξαν» το «εισιτήριο» για την οκτάδα και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στην επόμενη νοκ-άουτ αναμέτρηση, που θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού, Ελλάδα-Τσεχία (11/09).

Η απόλυτη κυριαρχία της Γερμανίας σε άμυνα, ριμπάουντ και ο επιθετικός πλουραλισμός του πρώτου ημιχρόνου, απλοποίησε το έργο των παικτών του Γκόρντι Χέρμπερτ, οι οποίοι εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας στην πρώτη περίοδο (19-10), την οποία διεύρυναν στο τέλος του ημιχρόνου (48-24).

Δίχως εκπλήξεις κύλησε και η τρίτη περίοδος, με τη Γερμανία όμως να δίνει δικαιώματα στον… επίλογο του αγώνα, όταν από την ολιγωρία της σε άμυνα και επίθεση δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 2-14, βλέποντας το Μαυροβούνιο να πλησιάζει… επικίνδυνα (69-64 στο 32΄), έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή με 11 πόντους σε αυτό το διάστημα τον γνώριμο μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, Κέντρικ Πέρι.

Ωστόσο, η περιφερειακή άμυνα των Γερμανών «έδεσε» πάλι, οι Τίμαν και Λο έδωσαν λύσεις στην επίθεση και οι «οικοδεσπότες» ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (76-66 στο 36΄), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, καθώς ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος των Μαυροβούνιων.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο άσος των Χιούστον Ρόκετς, Ντένις Σρέντερ, με 22 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ από το Μαυροβούνιο πάλεψε για την υπέρβαση ο Κέντρικ Πέρι με 25 πόντους, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79

Οι συνθέσεις:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντι Χέρμπερτ): Γκιφάι 2, Χόλατζ, Λο 14 (2), Ομπστ 9 (3), Σρούντερ 22 (2), Τάις 9, Τίμαν 9 (1), Φόγκτμαν 2, Βάγκνερ 14 (1), Βόλφαρτ – Μπότερμαν 4.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκο Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 5 (1), Ντούμπλιεβιτς 22 (2), Ίλιτς, Μιχάιλοβιτς 12 (2), Πέρι 25 (5), Πόποβιτς, Ράντοντσιτς 2, Ράντοβιτς, Σιμόνοβιτς 13 (2).