Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

O Τεντόγλου υποψήφιος για τον τίτλο του κορυφαίου Ευρωπαίου αθλητή της χρονιάς

Στους δέκα υποψηφίους για το βραβείο του καλύτερου αθλητή στίβου της Ευρώπης για το 2022 βρίσκεται ο Μίλτος Τεντόγλου.

Ο σπουδαίος αθλητής του μήκους κατέκτησε μέσα στη χρονιά το χρυσό μετάλλιο στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα κλειστού και ανοιχτού στίβου και το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο του Όρεγκον, ενώ αναδείχθηκε νικητής και στο Diamond League.

Είναι η δεύτερη διαδοχική χρονιά που ο Τεντόγλου βρίσκεται στη δεκάδα των υποψηφίων, ενώ πέρυσι ήταν υποψήφιος και για τον τίτλο του κορυφαίου στον κόσμο μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Οι υποψήφιοι της European Athletics στην κατηγορία ανδρών:
Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα) μήκος
Κρίστιαν Τσεχ (Σλοβενία) δισκοβολία
Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία) επί κοντώ
Γιάκομπ Ινγκεμπρίντσεν (Νορβηγία) 1.500 μ./5.000 μ.
Μαρσέλ Τζέικομπς (Ιταλία) 100 μ.
Κέβιν Μαγέρ (Γαλλία) δέκαθλο
Βόιτσεκ Νοβίτσκι (Πολωνία) σφυροβολία
Πέδρο Πιτσάρδο (Πορτογαλία) τριπλούν
Τζιανμάρκο Ταμπέρι (Ιταλία) ύψος
Τζέικ Γουάιτμαν (Μ. Βρετανία) 800 μ./1/500 μ.

Την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου θα ανακοινωθούν οι τρεις φιναλίστ ανά κατηγορία, ενώ ο νικητής θα ανακοινωθεί στο GALA της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας, που θα γίνει στις 22 Οκτωβρίου.