15.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

15.8 C

Στην Μπαρτσελόνα το «clasico», πρώτη νίκη για Βίρτους

Τις πρώτες εφετινές νίκες τους στη Euroleague, πανηγύρισαν οι Μπαρτσελόνα και Βίρτους Μπολόνια, αν και η πρώτη… καρδιοχτύπησε στο ευρωπαϊκό «clasico» με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την αντεπίθεση διαρκείας των παικτών του Τσους Ματέο στο τέλος του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα φρόντισε να… εκδικηθεί για τον χαμένο τελικό του SuperCopa, φτάνοντας στη νίκη στο… νήμα με 75-73, απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης στη Βαρκελώνη. Οι «μπλαουγκράνα» βασίστηκαν στην άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 30 πόντους και εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησαν μέχρι το 30΄ (63-52).

Ωστόσο, η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ντεκ απάντησε με επιμέρους σκορ 12-21 στην τέταρτη περίοδο, άγγιξε την ανατροπή, αλλά δεν πρόλαβε να ανατρέψει την κατάσταση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σερτάτς Σανλί με 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Τόμας Σατοράνσκι και 13 ο Γιαν Βέσελι. Από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που είδε το ρεκόρ της να ισορροπεί σε 1-1, «έλαμψε»ο Γκάμπριλ Ντεκ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-30, 63-52, 75-73

Πρώτη νίκη για την Βίρτους

Στη Μπολόνια, η Βίρτους πήρε την παρθενική νίκη της στη Euroleague, στο ντεμπούτο του Μίλος Τεόντοσιτς στην εφετινή διοργάνωση. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 66-63 της Μπάγερν Μονάχου, έγραψαν το 1-1 και υποχρέωσαν τους Γερμανούς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Τεόντοσιτς, μάλιστα, ήταν ο παίκτης που οδήγησε τη Βίρτους στην επιτυχία με τις «βόμβες» του, μία από τα 6.75 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (58-51) και ακόμη μία στα 33΄, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 13 πόντων (64-51), το οποίο αποδείχθηκε αρκετό, παρά τις προσπάθειες αμφισβήτησης των Βαυαρών στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος των νικητών και μοναδικός διψήφιος ο Ίφι Λούντμπεργκ με 13 πόντους, ενώ 9 πρόσθεσε ο Μίλος Τεόντοστις, όσους είχε και ο Κάιλ Ουίμς και 8 ο Ντάνιελ Χάκετ. Από τους Γερμανούς ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 34-32, 56-51, 66-63