18.2 C

18.2 C

Βέλγιο – Ελλάδα 70-72: Η Εθνική προκρίθηκε στο Παγκόσμιο του 2023

Με τον Λαρεντζάκη καταπληκτικό, η Εθνική νίκησε το Βέλγιο με 72-70 και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2023 σε Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία.

Ηρωική η Εθνική νίκησε στο Βέλγιο με 72-70 και πανηγύρισε την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023! Συγκλονιστικός ο Λαρεντζάκης με 20 πόντους και καταπληκτική άμυνα στον Ομπάσοχαν.

H Εθνική μας ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Καλάθη, Καλαϊτζάκη, Παπανικολάου, Χαραλαμπόπουλο και Γόντικα. Με καλή άμυνα (4 κλεψίματα νωρίς) προηγηθήκαμε με 9-5. Η αστοχία στα τρίποντα (1/6) επέτρεψε στο Βέλγιο να περάσει μπροστά με 10-9 (από 5π. Μπακό και Ομπάσοχαν). Το σερί των γηπεδούχων ανέβηκε στο 10-0 για το 15-9 (στους 10π. ο Ομπάσοχαν) και τον Ιτούδη να παίρνει τάιμ άουτ. Τα ριμπάουντ 9-1 υπέρ των Βέλγων. Με καλάθια των Τσαϊρέλη και Λαρεντζάκη η Εθνική μείωσε σε 15-13 και ισοφάρισε 17-17 με τον Καλάθη. Η α’ περίοδος έκλεισε με ισόπαλες τις δυο ομάδες (19-19).

O Ιτούδης ψήλωσε το σχήμα στη β’ περίοδο, καθώς το Βέλγιο κυριαρχούσε στη ρακέτα. Με τρεις βολές του Λαρεντζάκη η Ελλάδα προηγήθηκε με 24-20, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά (25-24). Πρόβλημα τα 3 φάουλ του Γόντικα. Το Βέλγιο κατάφερε να πάρει μια διαφορά πέντε πόντων (34-29). Με 3 φάουλ και ο έτερος ψηλός, Τσαϊρέλης. Με μπάζερ-μπίτερ του Καλάθη, το ημίχρονο έκλεισε με 34-31. Η Ελλάδα οδήγησε τους Βέλγους σε 17 λάθη, αλλά με 1/11 τρίποντα και 3 μόλις αμυντικά ριμπάουντ (8 συνολικά έναντι 20 των γηπεδούχων) δεν μπορούσε να είναι μπροστά. Ο Ομπάσοχαν είχε τους 20 απ΄ τους 34 πόντους του Βελγίου.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους αποβλήθηκε ο Μποχωρίδης, καθώς χρεώθηκε με αντιαθλητικό και στο α’ ημίχρονο είχε δεχτεί τεχνική ποινή. Αφού βρεθήκαμε πίσω με έξι (41-35), με τρίποντα των Λαρεντζάκη, Τσαλμπούρη και καλάθι του Καλάθη ήρθε ξανά το γαλανόλευκο προβάδισμα (41-43). Ο Λαρεντζάκης εκεί το πήρε προσωπικά και με δυο κολλητά τρίποντα (προηγουμένως είχε βάλει άλλα δυο!) έδωσε αέρα εφτά πόντων στην Εθνική (47-54). Το Βέλγιο όμως επέστρεψε για το 52-54. Σκορ στο 30’ 55-58.

Η Ελλάδα έκανε το 58-63 στις αρχές της δ’ περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατέθεταν τα όπλα (63-66). Ο Λούντζης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 67-71 στο 37’. Το φινάλε ήταν γκραν-γκινιόλ. Με μια βολή του Μπακό το σκορ έγινε 70-71 στα 40΄΄. Ο Λούντζης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Λαρεντζάκης υποχρέωσε σε επιθετικό φάουλ τον Ομπάσοχαν. Εύστοχος σε μία βολή ο Λούντζης (70-72) και η πρόκριση στο Παγκόσμιο ήρθε!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

ΒΕΛΓΙΟ (Γκέργκια): Μπακό 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιλέτ 3 (1/6 σουτ), Λιμπέρ, Εμβεμά 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ταμπού 7 (1), Ακιαζίλι, Ντε Ζέου 2, Λεκόμτ 5 (1), Ομπάσοχαν 30 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τούμπα 4, βαν Βλιέτ

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Καλάθης 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 20 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές), Λούντζης 6 (1), Παπανικολάου 9 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1), Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γόντικας 8 (4/4 δίποντα), Καλαϊτζάκης 4, Τσαϊρέλης 6 (3/4 δίποντα)