19.5 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

19.5 C

Ουαλία-Ιράν 0-2: Αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη

Το Ιράν πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε με 2-0 της Ουαλίας στις καθυστερήσεις, βάζοντας πλώρη για τους “16” του Μουντιάλ του Κατάρ.

Ένα απολαυστικό Ιράν και αστείρευτο σε δυνάμεις μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, πήρε ακριβώς αυτό που άξιζε, τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα των Χατζισαφί, Μοχαμάντι και Ανσαριφάρντ επικράτησε με σκορ 2-0 της Ουαλίας για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Μουντιάλ 2022!

Ανώτερη η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες και δικαιώθηκε εις διπλούν στις καθυστερήσεις με τα γκολ των Τσέσμι στο 98’ και Ρεζαϊειάν στο 101’. Το Ιράν κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε σημαντικές ευκαιρίες, δύο δοκάρια.

Αρχικά, στο 51ο λεπτό ο Αζμούν έφυγε τετ-α-τετ και σούταρε από κοντά στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκολιζαντέχ σούταρε έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, ενώ στην επαναφορά της μπάλας, ο Αζμούν έπιασε καρφωτή κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Χένεσι μπλόκαρε την μπάλα.

Σε δύσκολη θέση η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ, που έμεινε με δέκα στο 86′ από την αποβολή του γκολκίπερ Χένεσεϊ. Ψάχνει πλέον… θαύμα την Τρίτη απέναντι στο φαβορί Αγγλία (21:00).

Ουαλία (Πέιτζ): Χένεσι, Μίφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Ρόμπερτς (57′ Τζόνσον), Γουίλιαμς, Άμπαντου (77′ Άλεν), Ράμσεϊ (87′ Γουόρντ), Μπέιλ, Γουίλσον (Τζέιμς), Μουρ.

Ιράν (Κεϊρός): Χοσεΐνι, Πουραλιγκάντζι, Ρεζαεϊάν, Μοχαμάντι, Γκολιζαντέχ (77′ Τζάχανμπακνς), Χατζισαφί (77′ Τοραμπί), Εζατολάχι (83′ Καρίμι), Νοορολάχι (77′ Τσεσμί), Αζμούν (68′ Ανσαριφάρντ), Ταρεμί.