14.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

14.9 C

Βόλεϊ-Α1 ανδρών: «Σοκ» για Παναθηναϊκό στην Πολίχνη

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών, καθώς πέρασε με «τρίποντο» από την Ερμούπολη.

Ο «Δικέφαλος του βορρά», αν και έχασε το πρώτο σετ από τον Φοίνικα Σύρου, πήρε στις λεπτομέρειες το δεύτερο και στη συνέχεια κυριάρχησε, με τον Βαν ντε Ντρις έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης.

Ο Πήγασος Πολίχνης πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού, που αυτή τη φορά δεν… σώθηκε στο τάι-μπρέικ (είχε μέχρι τώρα 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα).

Οι νεοφώτιστοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1, έχοντας χάσει μάλιστα στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ, αλλά πέτυχαν την ανατροπή, έσωσαν δύο ματς-μπολ στο πέμπτο σετ και πανηγύρισαν τη νίκη (17-15) με μπλοκ του Αρμενάκη.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε ευκολότερα του αναμενομένου το εμπόδιο της Κηφισιάς στο Ρέντη (3-0) και παραμένει ισόβαθμος με τον ΠΑΟΚ στην κορυφή, ενώ ο Μίλωνας νίκησε 3-1 τον Αριστοτέλη Σκύδρας και «σκαρφάλωσε» στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με 13β., όσους έχει και ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός.