13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

13 C

BCL: Το Περιστέρι πήρε την πρόκριση στο Ισραήλ

Σπουδαίο «διπλό», το οποίο του χάρισε την τρίτη θέση του 8ου ομίλου με ρεκόρ 3-3 και την πρόκριση στο Play-In του Basketball Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Ντιζόν, πανηγύρισε στο Ισραήλ το Περιστέρι.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 90-87 της Μπνέι Χερτζλίγια στην 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, αφήνοντας τους γηπεδούχους εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας.

Σε μονομαχία του Μορίς Κεμπ (18π.) με τον Μάρκους Ντένμον (19π.) εξελίχθηκε το αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες πρώτο ημίχρονο (19-17 στο 10΄, 45-48 στο ημ.).

Στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι προσπάθησε με ένα ξέσπασμα του στο 24΄ (48-55) να μπει σε πλεονεκτική θέση, αλλά είδε τους γηπεδούχους να απαντούν με επιμέρους σκορ 11-2 για το 59-57 (στο 26΄) και να επαναφέρουν το ντέρμπι (68-67 στο 30΄).

Ωστόσο, η αμυντική προσέγγιση της ελληνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, βοήθησε το Περιστέρι να τρέξει επιμέρους σκορ 8-17 και στο 38΄ να μπει σε τροχιά νίκης (76-84). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση θέλοντας να πετύχουν την ανατροπή, αλλά η ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών μέχρι το τελικό 87-90.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Μάρκους Ντένμον (23π.), Σιλβέν Φρανσίσκο (21π.) και Μίρο Μπίλαν (15π., 11ρ.), ενώ από τη Μπνέι Χερτζλίγια ξεχώρισε ο Μορίς Κεμπ με 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90

ΜΠΝΕΙ ΧΑΣΑΡΟΝ (Φράνκο): Μπαμπ 14 (2), Κοέν 1, Χούκερ 6, Κεμπ 32 (2), Τόμπσον 16 (1), Γκαμπλ 13, Κράβιτς, Βαν Βλιετ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Αγραβάνης 12 (2), Ντένμον 25 (5), Φρανσίσκο 21 (3), Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μπίλαν 15, Τζούστον, Περσίδης 5 (1), Ραντάνοβ 4.