20.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

20.5 C

United Cup: Η Σάκκαρη σφράγισε τη νίκη για την Ελλάδα

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 6-3, 6-2 της Βουλγάρας και Νο90 του κόσμου Βικτορίγια Τόμοβα μετά από 88 λεπτά σφραγίζοντας έτσι την πρώτη νίκη της ελληνικής ομάδας στο United Cup, η οποία έκανε το 3 στα 3 κόντρα στη Βουλγαρία μετά από τις νίκες της Πέμπτης από τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ και Στέφανο Τσιτσιπά.

Η Ελληνίδα τενίστρια ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κερδίζοντας το 81% των πόντων από το 1ο service (22/27), κατάφερε να προσαρμοστεί αρκετά γρήγορα στις συνθήκες του αγώνα απατώντας άμεσα στο break που δέχθηκε (1-2), αλλά και το πολύ χαμηλό ποσοστό στο 2ο service (5/15).

Από το 3-3 και μετά. η Σάκκαρη έκανε αρχικά ένα μεγάλο hold, σβήνοντας μάλιστα και break σ’ ένα game που κράτησε 7,5 λεπτά και στη συνέχεια με break έφτασε στο 5-3 για να κλείσει το set λίγο αργότερα στο service της κατακτώντας τους τελευταίους 8 από τους 9 πόντους.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τη Σάκκαρη η οποία ξεκίνησε με break και hold στο 2ο set παίρνοντας προβάδισμα με 2-0. Με το service της να βελτιώνεται συνεχώς και την πίεση στο αντίπαλο service να αυξάνεται η Σάκκαρη βρήκε ένα ακόμη break κάνοντας το 5-2 κλείνοντας την αναμέτρηση αμέσως μετά χαρίζοντας στην ελληνική ομάδα τη νίκη στο tie με τη Βουλγαρία με 3-0.