17.4 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

17.4 C

Κέρδισε ο Τσιτσιπάς και έστειλε μια νίκη μακριά από τα νοκ άουτ του United Cup την Ελλάδα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τη δουλειά και η Ελλάδα είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στα νοκ άουτ του United Cup.

Κέρδισε τον Νταβίντ Γκοφέν με 2-0 σετ σχετικά εύκολα (6-3, 6-2 σε 1 ώρα και 18 λεπτά) και έκανε το 1-1 στη σειρά με το Βέλγιο, με την Ελλάδα να θέλει μόνο μία νίκη αύριο στα τρία ματς, ώστε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Με 12 άσους και εξαιρετικό παιχνίδι, ο Στέφανος άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση, αφού αρκεί να τελειώσει αύριο τα ξημερώματα η Σάκκαρη την πρόκριση κόντρα στην Μέρτενς.

Ο Τσιτσιπάς αν υπάρχει κάτι που ξεχώρισε από το σημερινό ματς, είναι οι αντιδράσεις του στα break point του Γκοφέν, όπου έβγαλε μεγάλα σερβίς και σε καμία στιγμή δεν σάστισε, όταν του έβαλε δύσκολα ο Βέλγος, που ίσως να τον αδικεί η τελική εικόνα του σκορ ως προς την διαφορά και όχι τη νίκη.