21.2 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

21.2 C

«Πάρτι» της Ρεάλ-Νικητής ο Ιτούδης στη «μάχη» με τον Ομπράντοβιτς

Η εντυπωσιακή εμφάνιση της Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της, ήταν αρκετή για να διευρύνει στο 4-0 το αήττητο σερί της, βελτιώνοντας σε 17-7 το ρεκόρ της και πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague. Οι Ισπανοί συνέτριψαν με 96-69 τη Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 25η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στη 12η ήττα τους, με την οποία παρέμειναν εκτός οκτάδας.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (22-24), η Ρεάλ είδε τον Ταβάρες (16π.) να κυριαρχεί μέσα στις δύο ρακέτες και με τους Μούσα (17π., 2/3 τρίποντα), Κορνελί (9π., 3/3τρ.), Γουίλιαμς-Γκος (12π., 1/3τρ.) να βρίσκουν ρυθμό από τα 6,75, οικοδόμησε μία διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (53-38 στο 20΄) και δεν κοίταξε πίσω… Πολύτιμος σε άμυνα και επίθεση και οι Ντεκ (12π.), Πουριέ (11π.). Από τους Λιθουανούς πάλεψε ο Μπραζντέικις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69

Στο Βελιγράδι, η Φενερμπαχτσέ «απέδρασε» με τεράστιο «διπλό» από την έδρα της Παρτιζάν (97-94), δίνοντας συνέχεια στην καταδίωξη της τετράδας με ρεκόρ 15-9. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είδε το σερί των τεσσάρων νικών να διακόπτεται στο «σπίτι» της και με ρεκόρ 13-12 έχασε έδαφος στο «κυνήγι» του πλεονεκτήματος της έδρας.

Η έφεση του Μάρκο Γκούντουριτς στο σκοράρισμα (25π.) και τα τρίποντα των Ντισόν Πιερ (21π., 5/5τρ.), Σκότι Ουίλμπεκιν (15π., 3/7τρ.) στην καθοριστική τέταρτη περίοδο, βοήθησαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να σημειώσει την ανατροπή και να μείνει στη θέση της οδηγού μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στους 3 πόντους έμεινε ο Νικ Καλάθης (και 5 ασίστ) σε 18 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε στο παρκέ για 25 λεπτά χωρίς όμως να κάνει τη διαφορά για την Παρτιζάν (7π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπερασπίστηκε την έδρα της με το τελικό 90-82, απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και πανηγυρίζοντας τη 13η νίκη της παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την οκτάδα. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 9-16 και βλέπουν το όνειρο των πλέι οφ να σβήνει…

Οι Ισραηλινοί πάτησαν… γκάζι στον… επίλογο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 29-15 έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού. Με 27 πόντους και 6 ασίστ ο Λορέντζο Μπράουν οδήγησε την επίθεση της Μακάμπι, ενώ από την Μπάγερν, που δεν είχε στη διάθεση της τους Λούτσιτς, Ρούμπιτ, προσπάθησε ο Κόρι Γουόλντεν με 19.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 63-67, 90-82