18.9 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

18.9 C

Μπακς-Ράπτορς 118-111: Με triple-double ο Αντετοκούνμπο έσπασε το…τοίχος του Τορόντο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκλεισε τον αγώνα με τους Ράπτορς με triple-double, για να πάρουν οι Μπακς την νίκη (118-111) και να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Το μπλόκο που οι Τορόντο Ράπτορς έβαλαν πρώτοι στο NBA για να αντιμετωπίσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, εμφανίστηκε και πάλι στο Μιλγουόκι. Αυτή τη φορά όμως οι Μπακς τον γκρέμισαν, με το 118-111 να κρατάει τα Ελάφια στην πρώτη θέση σε όλη τη Λίγκα για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στο 51-22 ανέβηκαν οι Μπακς, που έχουν ακόμη 11 αγώνες, ανάμεσα στους οποίους και πολύ μεγάλα ματς με Σέλτικς και με Νάγκετς που τους καταδιώκουν. Ο Γιάννης ήταν ουσιαστικός απέναντι σε έναν αντίπαλο που τον φέρνει στα όριά του, δεν εκβίασε προσπάθειες, ήταν δημιουργικός και τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 36 λεπτά και είχε πολλούς σε καλή βραδιά.

Τον Κρις Μίντλετον (20 πόντοι), τον Μπόμπι Πόρτις (14 πόντοι) και τον εκπληκτικό Μπρουκ Λόπεζ (17 πόντοι, 5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ σε 12 λεπτά στην τέταρτη περίοδο).

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σαν Αντόνιο Σπερς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (23/3 στις 02:00) στο Μιλγουόκι.