19.6 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

19.6 C

Euroleague: Απομακρύνεται από την τετράδα η Φενέρμπαχτσε

Δεύτερη διαδοχική ήττα υπέστη η Φενερμπαχτσέ, η οποία με ρεκόρ 17-12 απομακρύνεται από τον στόχο της τετράδας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είδε την Αρμάνι Μιλάνο να περνάει νικηφόρα με 82-75 από την Πόλη, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής της Euroleague και να γίνεται η πέμπτη ομάδα που περνάει εφέτος από την έδρα της.

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-16, αρνούμενοι να εγκαταλείψουν τον δύσκολο, όπως έχει εξελιχθεί, στόχο της πρόκρισης στα πλέι οφ.

Η διάρκεια της Αρμάνι στο κομμάτι της άμυνας στα 30 λεπτά της αναμέτρησης (κράτησε σε κάθε περίοδο τη Φενέρ κάτω από τους 20 πόντους), έκανε τη διαφορά για τους Ιταλούς, οι οποίοι εξασφάλισαν το προβάδισμα από το πρώτο τζάμπολ και δεν το έχασαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 26 πόντους και 5/8 τρίποντα αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή των νικητών, ενώ 19 πρόσθεσε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό.

Από τη Φενέρ προσπάθησε ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 22 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε στο απόλυτο μηδέν επιθετικά (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος) σε 18 λεπτά συμμετοχής.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-37, 52-61, 75-82

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ