18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

18 C

Άνετη επικράτηση για την Εθνική ανδρών με 3-0 επί του Γιβραλτάρ

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στα προκριματικά του EURO 2024, καθώς επικράτησε με σκορ 0-3 εκτός έδρας του Γιβραλτάρ.

Πέρα από την… αυτονόητη νίκη επί του Γιβρατάρ, έκανε και καλή εμφάνιση, πέτυχε τρία γκολ, είχε άλλα τόσα δοκάρια, σωρεία χαμένων ευκαιριών και το τελικό σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Το τρίποντο ήταν άλλωστε εκ των ων ουκ άνευ απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και το γρήγορο γκολ του Μασούρα δεδομένα βοήθησε για να λυθούν οι διεθνείς, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου ο Σιώπης έκανε το 0-2. Το τρίτο τέρμα πέτυχε νωρίς στην επανάληψη ο Μπακασέτας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Γιβραλτάρ (Χούλιο Ρίμπας): Κόλινγκ, Ολιβέρο, Τσιπολίνα, Σέργκεντ, Βαλαρίνο (62′ Κουμπς), Τορίγια (62′ Μούελχι), Μπρίτο, Μπερνάντο Λόπες, Ρόναν, Γουόκερ, Κασκιάρο

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (85′ Γιαννούλης), Σιώπης, Μπακασέτας (70′ Φορτούνης), Μάνταλος, Μασούρας (85′ Χατζηγιοβάνης), Γιακουμάκης (62′ Παυλίδης) Πέλκας (62′ Κωνσταντέλιας)