12.6 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

12.6 C

Ήττα και αποκλεισμός για την Σάκκαρη στο Μαϊάμι Όπεν

Την ήττα με 2-1 σετ από τη Καναδέζα Μπιάνκα Αντρεέσκου γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη και αποκλείστηκε από το Μαϊάμι Όπεν.

Η Ελληνίδα πήρε το πρώτο σετ αλλά έχασε το δεύτερο και το τρίτο και η τενίστρια από τον Καναδά σε τρεις ώρες και τέσσερα λεπτά πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Η Καναδέζα εμφανίστηκε ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία κι άντεξε στην επίθεση της 27χρονης Ελληνίδας σταρ στο τέλος των δύο τελευταίων σετ.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, όμως τα λάθη της αυξήθηκαν στο δεύτερο σετ. Πάλεψε όταν έμεινε πίσω με 4-1 στο τρίτο σετ και πήρε πίσω το ένα μπρέικ, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που είχε στο 5-4 κι έχασε το ματς.

Όμως «προδόθηκε» από το πρώτο σερβίς της (είχε 58% ευστοχία), ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα αβίαστα λάθη της (54 έναντι 31), μεταξύ των οποίων και 6 double faults.