20.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

20.5 C

Νίκη για Αργεντινή και ο Μέσι έφθασε τα 800 γκολ

Η Αργεντινή στο πρώτο της ματς μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ, επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση του Παναμά με 2-0, στο κατάμεστο από 90 χιλιάδες φιλάθλους στάδιο Μονουμεντάλ στο Μπουένος Αϊρες.

Οι φίλαθλοι αποθέωσαν ξανά τους διεθνείς και ειδικά τον Λιονέλ Μέσι για την κατάκτηση του τροπαίου στο Κατάρ. Το σκορ άνοιξε στο 78ο λεπτό ο Αλμάδα και στη συνέχεια ήταν η ώρα του Μέσι, με τον αρχηγό της «Αλμπισελέστε» να γράφει ιστορία, αφού με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89ο λεπτό, σημείωσε το γκολ Νο 800 στην καριέρα του συνολικά σε Μπαρτσελόνα, Παρί και εθνική Αργεντινής.

Συγκεκριμένα ο Μέσι έχει 701 γκολ με Μπαρτσελόνα και Παρί και 99 τέρματα με τη φανέλα της εθνικής, φθάνοντας να γίνει ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του ποδοσφαίρου, που φτάνει τα 800 γκολ.