24.5 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

24.5 C

Ιστορική νίκη του Μαρόκου επί της Βραζιλίας

Για πρώτη φορά στην ιστορία του το Μαρόκο νίκησε τη Βραζιλία -έστω και σε φιλικό παιχνίδι- με σκορ 2-1.

Στο παιχνίδι που έγινε τα ξημερώματα της Κυριακής (26/3) στην Ταγγέρη, το Μαρόκο με… φόρα από το πρόσφατο Μουντιάλ του Κατάρ επικράτησε της Σελεσάο με 2-1.

Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό, όταν έπειτα από λάθος εκτίμηση του Έμερσον, ο Μπιλάλ Ελ Χανούς πάσαρε στον Σοφιάν Μπουφάλ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν στο 67ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα, Γιασίν Μπόνο, να μην εκτιμά σωστά την πορεία της μπάλας σε μακρινό σουτ του Κασεμίρο, αλλά οι γηπεδούχοι αποζημίωσαν τους 65.000 οπαδούς τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Ιμπν Μπατούτα» στο 79′, όταν ο Αμπντελχαμίντ Σαμπίρι, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Να σημειωθεί ότι στη φανέλα των Βραζιλιάνων αναγραφόταν το όνομα του Πελέ, ως φόρος τιμής στον μύθο του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.