23.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23.1 C

Εξασφάλισε την έξοδό της στην Ευρώπη η Κηφισιά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς κατέλαβε την πέμπτη θέση στο εφετινό πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών και κατάκτησε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε μια σειρά με συνεχείς ανατροπές απ΄ την αρχή ως το τέλος της κι αφού σε τρεις αγώνες σημειώθηκαν ισάριθμα «διπλά», η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε με 3-0 τον Φοίνικα στη Σύρο και με 2-1 νίκες, όλες στο «Δ. Βικέλας» της Ερμούπολης, τερμάτισε στην πέμπτη θέση, κι ας είχε το πλεονέκτημα έδρας ο αντίπαλός της.

Τα σετ (πρώτος ο γηπεδούχος Φοίνικας): 26-28, 26-28, 24-26

Η Κηφισιά νίκησε για τρίτη φορά φέτος (μία στην κανονική περίοδο και δύο στα πλέι οφ) στη Σύρο τον Φοίνικα, κέρδισε για τρίτη φορά στην ιστορία του ευρωπαϊκή έξοδο αλλά θα είναι η πρώτη, εκτός απροόπτου, που θα κάνει χρήση του δικαιώματος του να αγωνιστεί.

Ο Φοίνικας πήρε την έκτη θέση που είναι η χειρότερη από το 2017, όταν και πάλι ήταν έκτος. Από το 2010 ως και το 2023 οι Κυκλαδίτες είναι με τον Ολυμπιακό οι δύο μοναδικές ομάδες που τερματίζουν μόνιμα εντός της πρώτης 6αδας.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 23-16, ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 25-25 και το σετ κρίθηκε με επίθεση του Ρικάρντο και μπλοκ του Σπηλιώτη.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 20-17 και 22-20 αλλά η Κηφισιά πήρε προβάδισμα για το 22-23 και με δύο πόντους από Τσέιβερς (επίθεση) και Μορέιρα (μπλοκ) έφτασε στο 28-26 και το 2-0.

Στο τρίτο το 16-20 για την Κηφισιά έγινε 22-20 για τον Φοίνικα με σερί 6-0, αλλά η Κηφισιά έκανε πάλι την ανατροπή και τελείωσε, όπως και στο προηγούμενο σετ, με επίθεση του Τσέιβερς και μπλοκ του Μορέιρα.

«Είναι μία τεράστια επιτυχία, η οποία ήρθε μέσα από μία σειρά δύσκολων αγώνων με τον Φοίνικα. Η επιτυχία αυτή είναι και ένα παράσημο για την ομάδα και ιδιαίτερα για τα νέα παιδιά όπως ο Σπηλιώτης, ο Κοσμάς και ο Φιλιππακόπουλος. Αυτοί οι αγώνες είναι ένα τεράστιο κέρδος για όλους», σχολίασε ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς, Κώστας Χριστοφιδέλης.

O τεχνικός του Φοίνικα, Αλεξάνταρ Σένισιτς, δήλωσε: «Τώρα που τελείωσε η σεζόν μπορώ να πω ότι δεν πήγε όπως θα θέλαμε. Εγώ θεωρώ ότι η ομάδα έχει πολύ καλές πιθανότητες και δυνατότητες στο οργανωτικό κομμάτι, ώστε την επόμενη σεζόν να είναι εντός στόχων, με λίγο διαφορετικό concept και προσέγγιση».

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Αλεξάντερ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 18π. (18/37επ.), Ιερεζουέλο 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 8 (6/14επ., 2 μπλοκ, 46%υπ., 25%αρ.), Τζούριτς 7 (4/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φρομμ 8 (6/18επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 25%αρ.), Φρουτάδο 6 (4/14επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ. – 79%υπ.΄, 68%αρ.), Χαραλαμπίδης, Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 3 (3 άσσοι, 0/1επ.), Παλαιολόγος 1 (1/1επ.).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 17 (16/25επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Ρέγκο Ρικάρ ντο 12 (10/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 42%υπ., 26%αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/5επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μορέιρα 6 (2/5επ., 3 μπλοκ), Τσέιβερς 13 (12/20επ., 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης λ. (61%υπ., 50%αρ.), Κοσμάς (λ).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ