18.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

18.4 C

Μια ανάσα από τον τίτλο ο Ολυμπιακός στην Α1 γυναικών μπάσκετ

Η ομάδα γυναικών μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε με 60-66 εκτός έδρας του Παναθηναϊκό, έκανε το 3-1 στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 και χρειάζεται ακόμα μια νίκη, την Κυριακή στο ΣΕΦ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Σε ένα ματς θρίλερ στο κλειστό της Λεωφόρου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να «σπάσει» την έδρα του Παναθηναϊκού επικρατώντας στον τρίτο τελικό, έκανε το 3-1 στη σειρά και θέλει μια νίκη κόντρα στις «πράσινες» την Κυριακή στο ΣΕΦ για να πανηγυρίσει το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ψυχωμένη εμφάνιση από τις «ερυθρόλευκες» που παρότι βρέθηκαν για 33 λεπτά πίσω στο σκορ έκαναν την ανατροπή με εμφάνιση-ματ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τεράστια εμφάνιση από την Γκούσταφσον που είχε 26 πόντους σε 38 λεπτά συμμετοχής, άξια συμπαραστάτρια η Αγιούσο που μίλησε στις κρίσιμες στιγμές και πέτυχε 16 πόντους με 6 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Αποθέωση για την Τσάστιντι Ριντ για την επιστροφή της, την οποία ρίσκαρε καθώς δεν είχε επανέλθει πλήρως από τον τραυματισμό της. Η Πότερ με 15 πόντους και η Αλεξανδρή με 14 οι κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό.
16-5, 33-27, 49-43, 60-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλοπούλου 3, Πότερ 15, Σωτηρίου 4 (10ρ.), Αλεξανδρή 14, Χριστινάκη 7 (8ρ.), Κάρτερ 9 (11ασ.), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 4, Αγιούσο 16 (6ρ., 6ασ.), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26, Νικολοπούλου 14 (4ασ.), Δίελα, Σουκ 6 (8ρ.).