23 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

23 C

Έγινε της… Μπουντεσλίγκα, πρωταθλήτρια η Μπάγερν

Η Bundesliga… των ανατροπών! Τι κι αν η Ντόρτμουντ βρέθηκε φέτος μία «ανάσα» από το πρώτο της πρωτάθλημα μετά το 2012, τελικά στην 34η και τελευταία αγωνιστική ήρθαν τα πάνω κάτω στα γερμανικά «σαλόνια», με την Μπάγερν Μονάχου να βγαίνει μεγάλη θριαμβεύτρια και να κατακτά τον 33ο τίτλο στην Ιστορία της και ενδέκατο συνεχόμενο!

Η Ντόρτμουντ, που βρισκόταν στην πρώτη θέση και στο +2 από την δεύτερη Μπάγερν, ήθελε το τρίποντο στην έδρα της απέναντι στη Μάιντς για να τερματίσει στην κορυφή της βαθμολογίας και να σηκώσει στον «ουρανό» το βαρύτιμο τρόπαιο. Αντ’ αυτού όμως, το παιχνίδι στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» εξελίχθηκε σε… βατερλό για το σύλλογο, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με την αντίπαλό της.

Ένα δεκάλεπτο… απόλυτης καταστροφής ήταν αρκετό για την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς, καθώς στο 15’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 από το γκολ του Χάντσε-Όλσεν, στο 19’ έχασε πέναλτι με τον Αλέ (σ. που θα μπορούσε να ισοφαρίσει), ενώ στο 24’ ήρθε και το 0-2 της Μάιντς με τον Ονισίβο. Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ έφτασε τελικά στην ισοφάριση, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Κατ’ αυτόν τον τρόπο άνοιξε ο δρόμος για την Μπάγερν. Οι Βαυαροί με τη σειρά τους κέρδισαν 2-1 εκτός έδρας την Κολωνία και έκαναν τη μεγάλη ανατροπή στην κορυφή, κατακτώντας το τρόπαιο. Οι πρωταθλητές τερμάτισαν στην πρώτη θέση και άφησαν στη δεύτερη θέση την Ντόρτμουντ στην ισοβαθμία, μιας και είχαν καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 8’ με τον Κομάν και παρότι η Κολωνία ισοφάρισε στο 81’ με πέναλτι του Λιούμπισιτς (σ. εκείνη τη στιγμή χάριζε τον τίτλο στη Ντόρτμουντ), τελικά η Μπάγερν πέτυχε το 1-2 στο 89’ με τον Μουσιάλα που της χάρισε τη νίκη και τον τίτλο στην κατηγορία.