24.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

24.8 C

Εύκολα στον τρίτο γύρο του Roland Garros ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νίκησε στα τρία σετ τον Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα και πέρασε στον τρίτο γύρο του Roland Garros.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 30χρονου Ισπανού (Νο.57) με 6-3, 7-6(4), 6-2 σε 2 ώρες και 16 λεπτά και περιμένει τώρα στους «32» τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν και τον Νούνο Μπόρτζες.

«Στη διάρκεια ενός γκραν σλαμ, δεν υπάρχει πλάνο» είπε ο 24χρονος πρωταθλητής και συνέχισε: «Πράγματα πετάγονται προς εσένα κι εσύ απλά πρέπει να αντιδράσεις σε αυτά και να κάνεις κάτι. Επομένως, εύχομαι να υπήρχε ένα πλάνο.

Ίσως στο μυαλό του Ράφα (σ.σ. Ναδάλ, ο πολυνίκης του τουρνουά με 14 τίτλους), όταν παίζει εδώ, υπάρχει κάποιου είδους πλάνο. Όμως, απλά πρέπει να προσαρμοστείς στα χτυπήματα του κάθε παίκτη, στην ιδέα του κάθε παίκτη για το πως πρόκειται να παίξουν εναντίον σου.

Έτσι “δουλεύουν” τα πράγματα. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι αρκετά σίγουρος για το πως θα εξελιχθούν τα πράγματα στη διάρκεια ενός ματς».