29.9 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

29.9 C

Ο Μαντουέκε «λύτρωσε» την Τσέλσι στο 89′, η Σίτι το «γύρισε» στο «Γκούντισον Παρκ»

Για ένα 45λεπτο η περσινή τρεμπλούχος Μάντσεστερ Σίτι πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στην Έβερτον, είδε τους «εφοπλιστές» να προηγούνται με τον Χάρισον στο «Γκούντισον Παρκ» και ξαναμπήκαν σε μία πολύ άβολη κατάσταση που τους οδήγησε σε μαζεμένες «γκέλες» τον τελευταίο μήνα στην Premier League.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν καταιγιστική, σημείωσε τρία γκολ με τους Φόντεν, Άλβαρες και Μπερνάρντο Σίλβα κι απέδρασε με το «διπλό» (3-1), ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, με ένα ματς λιγότερο απ’ την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Νωρίτερα η Τσέλσι έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, «υπέφερε» αρκετά στο δεύτερο μέρος, αλλά στο τέλος βρήκε τον τρόπο για να νικήσει την Κρίσταλ Πάλας με 2-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League, βελτιώνοντας τη βαθμολογική της θέση.

Στο έτερο ματς του Λονδίνου, η Γουλβς «δάγκωσε» τέσσερις φορές την Μπρέντφορντ η οποία παραπέει με 5 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια της και τη συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας, φτάνοντας τα δύο σερί τρίποντα.