18.7 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

18.7 C

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στους «32» του Australian Open

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open, επικρατώντας δύσκολα με 2-0 σετ της Ναό Χιμπίνο.

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στη Νάο Χιμπίνο με 2-0 σετ (7-6, 6-4)  και πέρασε στον τρίτο γύρο του Australian Open για τρίτη φορά στην καριέρα της. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε μία δύσκολη αντίπαλο απέναντι της, ειδικά στο πρώτο σετ που η Γιαπωνέζα έβαλε πολύ δύσκολα και παρόλα αυτά έκλεισε θέση στις «32» καλύτερες του τουρνουά της Μελβούρνης.

Στο 1ο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 3-0 γκέιμ, δέχτηκε μπρέικ και τελικά το ματς κατέληξε στο τάι μπρεικ. Εκεί η Ελληνίδα τενίστρια ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το σετ, με την Γιαπωνέζα να δείχνει τα δόντια της.

Στο δεύτερο σετ οι δύο αθλήτριες πήγαιναν μαζί, με την Χιμπίνο να απαντάει στο μπρέικ της Μαρίας και το σκορ να φτάνει στο 4-4. Στο σημείο αυτό η Σάκκαρη έβγαλε τρομερή ενέργεια, έκανε ακόμα ένα μπρέικ για το 5-4 και στη συνέχεια στο δικό της σερβίς έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στον τρίτο γύρο.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Μάντισον Κις (ΗΠΑ) – Αράντσα Ρους (Ολλανδία)