20.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

20.8 C

Ο Προμηθέας κέρδισε 86-79 το Λαύριο

Ο Προμηθέας Πατρών κέρδισε με 86-79 το Λαύριο εκτός έδρας και πήρε το πλεονέκτημα στους ημιτελικούς των πλέι οφ για την Α1 μπάσκετ ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να μπαίνει αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους 11-1) και να φτάνει στο +8.

Παρότι το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με 2 λεπτά για το τέλος, το ροζ φύλλο πήγε τελικά στην πλευρά των φιλοξενούμενων.

Οι Πατρινοί δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Τζεράι Γκραντ λόγω τραυματισμού (είναι αμφίβολο αν θα παίξει στο δεύτερο ματς), ενώ ο Τζέριαν Γκραντ τελείωσε τον αγώνα με μόλις 2 πόντους (αλλά και 8 ασ, 7ρ). Ωστόσο ο Κλαβέλ τους οδήγησε επιθετικά με τους Δ. Αγραβάνη (19π) και Αγκμπελίζ (14π) να ακολουθούν.

Για το Λαύριο, κορυφαίος ήταν ο Κάρτερ (17π, 5ρ), ακολούθησε σε σκορ ο Μουράτος (15π), ενώ εξαιρετική απόδοση είχε ο Γερομχαλός (14π).

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 59-58, 79-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (6/10 σουτ), Ντιαλό 9, Ντέιβις 6, Ανοσίκε 7, Κόζι 7, Σάβατζ 4, Περσίδης, Ερμίδης, Γερομιχαλός 14 (6/9 σουτ), Βουλγαρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέζε 14 (6/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κλαβέλ 28 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ασίστ), Λούντζης 7, Αγραβάνης 19 (4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 λάθη), Γκραντ 2, Γ. Αγραβάνης, Φορντ 12 (5/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Κουρουπάκης, Γιαννόπουλος 2, Μπαζίνας.