29.5 C
Δευτέρα, 26 Αυγούστου, 2024

29.5 C

Η Αρμάνι έβαλε τέλος στο αήττητο στο αήττητο της Μπαρτσελόνα στο Palau Blaugrana

Με ηγέτες τους Σέρχι Ροντρίγκες και Μάλκολμ Ντιλέινι, η Αρμάνι Μιλάνο έριξε τη… βόμβα της 20ής αγωνιστικής της Euroleague, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 75-73.

Η Αρμάνι που είχε να αγωνιστεί λόγω κορονοϊού από τις 16 Δεκεμβρίου και την εντός έδρας ήττα της απ’ τη Ρεάλ (73-75), βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-6, κάνοντας… πράγματα και θαύματα στην τελευταία περίοδο, όπου με ένα επί μέρους 28-19 «γύρισε» το ματς, νικώντας για δεύτερη φορά φέτος την «Μπάρτσα».

Δεύτερη σερί ήττα για τους «μπλαουγκράνα» και πρώτη εντός έδρας, μετά τη συντριβή τους απ’ την Μπασκόνια (95-75, 30/12), που δεν είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρήσει σε 15-4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 28-34, 54-47, 73-75.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/8 δίποντα, 1/2 βολές), Σανλί 2, Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ (0/3 σουτ), Λαπροβίτολα 6 (0/1 δίποντο, 2/9 τρίποντα), Χίγκινς (0/3 σουτ, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Κούριτς 22 (5/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίροτιτς 18 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 λάθη), Νάτζι.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Κελ 4, Μέλι 8 (1), Γκραντ 6, Ροντρίγκεθ 18 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 8, Ντιλέινι 15 (4/5 τρίποντα), Χάινς 8 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).