25 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

25 C

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 95-81 της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ

Τη δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με σκορ 95-81 της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματική «μάχη» με τους Βάσκους να έχουν τις λύσεις από την περιφέρειά τους και να παίρνουν σκορ από τους Μαρίνκοβιτς, Χάουαρντ.

Την ίδια ώρα η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν κακή, με αργές αντιδράσεις, ειδικά από τους γκαρντ με συνέπεια οι γηπεδούχοι να δέχονται πανεύκολα καλάθι.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 15-20 στο 7’, αλλά η είσοδος των Γκάι, Γκραντ, Λεσόρ έδωσε λύσεις στον Αταμάν, που είδε την ομάδα του να παίρνει προβάδισμα 43-37 στο 17’, αλλά να αδυνατεί να το αυξήσει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 48-43.

Παίρνοντας σκορ και λύσεις από τον Λεσόρ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει το κακό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Μπασκόνια ισοφάρισε σε 63-63.

Ο Μήτογλου όμως έδωσε ενέργεια στην άμυνα και πολύτιμες επιλογές στην επίθεση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά 13 πόντων (87-74 στο 38’) και να βάζει τις βάσεις για την επικράτησή του.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 95-81 και να σκέφτονται πλέον το ντέρμπι στο ΣΕΦ.
Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα 3 (1) , Γκάι 13 (2), Μπαλτσερόφσκι 2 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 9 (1), Λεσόρ 23 (14 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο , Γκριγκόνις 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 3 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μήτογλου 23 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 22 (2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Μάνιον 17 (2) , Ραϊέστε 2, Σεντεκέρσκις 9 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μαρίνκοβιτς 17 (3), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2, Κότσαρ 8 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 4 (9 ριμπάουντ)