21.9 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

21.9 C

China Open: Ανίκητη η Σαμπαλένκα

Την 15η συνεχόμενη νίκη της στο tour, σημείωσε η Αρίνα Σαμπαλένκα η οποία ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο της Μάντισον Κις στη φάση των “16” του China Open.

Η πιο φορμαρισμένη τενίστρια στο WTA Tour, επικράτησε 6-4, 6-3 της Αμερικανίδας big-hitter και προκρίθηκε στα προημιτελικά του WTA 1000 τουρνουά στο Πεκίνο, για τρίτη φορά στην καριέρα της.

Σε περίπτωση πρόκρισης στα ημιτελικά, η “Σάμπα” θα ξεπεράσει την Ίγκα Σφιόντεκ στην κορυφή της WTA Race, αποκτώντας προβάδισμα για το year-end No1.

To No1 του ταμπλό δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στο σερβίς της Κις και με το γνωστό πανίσχυρο και φουλ επιθετικό παιχνίδι της από τη βασική γραμμή, περιόρισε σε παθητικό ρόλο την Αμερικανίδα.

Η Σαμπαλένκα πέτυχε δύο breaks στο εναρκτήριο σετ και άλλα τρία στο 2ο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση σε μόλις 66 λεπτά αγώνα.

Στα προημιτελικά του Πεκίνου, η 27χρονη Λευκορωσίδα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Μούχοβα-Μπούκσα.