Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

20.3 C

Champions League: Θρίαμβος για Μπενφίκα, Άστον Βίλα και Λιλ

Περίπου 6.500.000 ευρώ στοίχισε ο Χρήστος Τζόλης στη Μπριζ, η οποία τον απέκτησε πριν από τρεις μήνες από τη Ντίσελντορφ.

Ένα πολύ μεγάλο μέρος της επένδυσης αυτής έκανε αποσβεση σήμερα ο Έλληνας επιθετικός με το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε εναντίον της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία. Χάρη σ΄αυτό η βελγική ομάδα πήρε τη νίκη με 1-0 στη 2η αγωνιστική του Champions League και φυσικά ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP της αναμέτρησης.

Σε δύο γήπεδα «προσκύνησαν» τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Στο «Πιέρ Μορουά» η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε 1-0 από τη Λιλ με ένα πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η «βασίλισσα» έχασε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Λουκά Σεβαλιέ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.

Στο «Βίλα Παρκ» η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 της Μπάγερν, σκορ του ιστορικού τελικού του κυπέλλου πρωταθλητριών το 1982. Τότε, είχε σκοράρει ο Πίτερ Γουϊδ. Απόψε ο νέος σούπερ σταρ της Βίλα, ο 20χρονος Κολομβιανός Τζον Ντουράν.

Η Μπενφίκα έκανε επίδειξη δύναμης στο Ντα Λουζ με 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον Βαγγέλη Παυλίδη να μην βρίσκεται ανάμεσα στους σκόρερ, αλλά να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, ενώ είχε και δοκάρι στο Α΄ ημίχρονο.

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Λειψία, όπου η Γιουβέντους νίκησε 3-2, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ ενώ έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντι Γκρεγκόριο στο 59΄. Όμως ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ήταν «καυτός» και πέτυχε δύο γκολ με το δεύτερο να είναι σπάνιας ομορφιάς. Στο 82΄ Φρανσίσκο Κονσεϊσάο (γιος του Σέρζιο) ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής διαμορφωνοντας το τελικό 2-3.

Ένα θαυμάσιο γκολ πέτυχε και ο Μο Σαλά στο εύκολο 2-0 της Γιουβέντους από τη Μπολόνια, με την οποία δεν αγωνίστηκε (έμεινε στον πάγκο) ο Μπάμπης Λυκογιάννης. Αντίθετα, ο Κώστας Τσιμίκας έπαιξε στο τελευταίο 20λεπτο, αντικαθιστώντας στο 72΄ τον Ρόμπερτσον.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στη 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League:

Άστον Βίλα-Μπάγερν 1-0