Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

23.7 C

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Φενέρμπαχτσε

O Ολυμπιακός πλήρωσε… ακριβά το αμυντικό και επιθετικό «μπλακ άουτ» του στο τελευταίο πεντάλεπτο, μπαίνοντας με το… αριστερό στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 82-71 από τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη, με την τουρκική ομάδα να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 17-6 από το ισόπαλο 65-65 στο 35΄ και να κόβει πρώτη το… νήμα του τερματισμού.

Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς και Πετρούσεφ, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι απελπιστικά άστοχοι (3/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα). Στο 13′ ο Μπάλντγουϊν με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +9 (24-15), αλλά κάπου εκεί οι Πειραιώτες αντέδρασαν! Πως; Με πρωταγωνιστή τον Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός φόργουορντ μπήκε φορτσάτος στο παρκέ. Έτρεχε στον αιφνιδιασμό, μοίραζε ασίστ και έβαζε σουτ. Σε 5 λεπτά είχε 7 πόντους (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα), φέρνοντας το σκορ στα ίσα (28-28) στο 16′. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και στο τέλος πήραν το προβάδισμα στο σκορ (32-36). Η Φενέρμπαχτσε είχε 1/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Το τρίποντο του Ντόρσεϊ και το γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ έφερε τη διαφορά στο +6 (36-42). Η Φενέρμπαχτσε όμως αντέδρασε, βρήκε ρυθμό με τον Μπάλντγουϊν, ενώ ακολούθως ο Κόλσον διαμόρφωσε το 47-42 στο 24′. Οι Πειραιώτες συνέχισαν με τους Γκος, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ, Βεζένκοφ και Ράιτ, με τον Γάλλο στο 28′ να βάζει μεγάλο τρίποντο (52-54). Στο τέλος, όμως, οι φιλοξενούμενοι έχαναν σχεδόν όλα τα ριμπάουντ στην άμυνα, με το 57-56 να είναι το σκορ στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ στο «2», Φουρνέ, Πίτερς και Πετρούσεφ, με τους 6 σερί πόντους του Σέρβου να διαμορφώνουν το 65-63 στο σκορ. O Kόλσον με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +6 (71-65), βάζοντας δύσκολα στους Πειραιώτες.

Οι αποφάσεις των Πειραιωτών στην επίθεση ήταν πιεσμένες, με τον Βεζένκοφ να ροκανίζει τη διαφορά (73-67). Στο 39′ ήρθε έμμεσο τετράποντο του Ντέιβις, το προβάδισμα ξέφυγε στο +10 (79-69) στο 1’58” πριν το τέλος, με τους ερυθρόλευκους να είναι με την πλάτη στον τοίχο. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πλέον δυνάμεις στο τέλος, με τη Φενέρμπαχτσε να φτάνει στη νίκη με σκορ 82-71.
Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλμπεκιν, Μέλι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σανλί 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χέιζ 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Χολ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 2, Γκούντουριτς 4 (1/5 σουτ), Ζάγκαρς 3 (3/4 βολές), Κόλσον 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ράιτ 15 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα 2, Βεζένκοβ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/1 τρίποντο), Ντόρσεϊ 6 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 2, Πετρούσεβ 9 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 13 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 5 (1/2 τρίποντα)