21.5 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

21.5 C

Με Σανόγκο το Μαρούσι με το δεξί στους ομίλους

«Ζορίστηκε» για ένα ημίχρονο, αλλά με εξαιρετική εικόνα στο δεύτερο μέρος σε επίθεση κι άμυνα, το Μαρούσι διέλυσε με 99-80 την περσινή πρωταθλήτρια Σουηδίας Νόρκεπινγκ Ντόλφινς και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ισμαέλ Σανόγκο που έκλεισε τον αγώνα στους 29 πόντους (6/11 τρίπ.) και 7 ριμπάουντ, ενώ την κατάλληλη στιγμή έδωσε μεγάλη ώθηση και ο Μίρο Ραντούλιτσα με 13 πόντους κι 8 ριμπάουντ.
«Μελανό» σημείο στη μεγάλη νίκη του Αμαρουσίου, ο τραυματισμός του Αλέξανδρου Νικολαΐδη (κάταγμα στο καρπό) που θα τον κρατήσει εκτός γηπέδων για τουλάχιστον δύο μήνες.

Οι Σουηδοί μπήκαν πολύ δυνατά και με αιχμές του δόρατος τους Τάιους, Χάντερ και Γκριν έκαναν ένα σερί 12-0 και πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 18-7. Το Μαρούσι έμοιαζε αποσυντονισμένο στην πρώτη περίοδο (μόλις 14 πόντους), όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην επίθεση απ’ το δεύτερο δεκάλεπτο και κυριάρχησαν στο τρίτο, παίρνοντας μία διαφορά 6 πόντων (68-62).

Ο επιθετικός «οίστρος» του Σανόγκο στην τέταρτη περίοδο και η ευστοχία του Φρίντρικσον και του Γιαννόπουλου έξω απ’ τα 6,75μ. έδωσαν «αέρα» 13 πόντων στο Μαρούσι στο 36’ (86-73) και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι για την ομάδα των βορείων προαστίων, που «απογείωσε» τη διαφορά στο φινάλε…
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 44-43, 68-62,

ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 29 (6), Ναγκλ, Ρέινολντς 11 (1), Καρακώστας 2, Φρίντρικσον 13 (1), Ραντούλιτσα 13, Νικολαΐδης 2, Στόουβ 3 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Τανούλης, Λάνγκεβαϊν 12.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ ΝΤΟΛΦΙΝΣ (Μίκο Ρίιπινεν): Κόουλ 5 (1), Ντάβιτ, Φόρσλινγκ 2, Γκριν 18 (1), Χάμπτον 12 (2), Χάντερ 16, Τζόνσον 1, Λοβ 6, Σούμπεργκ 3 (1), Τάιους 17.