22.5 C
Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου, 2024

22.5 C

Euroleague: Τα παιχνίδια της Τρίτης – Νέα ήττα της Ρεάλ

Δεύτερη ήττα για τη Ρεάλ στην 3η αγωνιστική της Euroleague. Η «βασίλισσα» έχασε 74-72 στη “Μπουέσα Αρένα” από τη Μπασκόνια του Πάμπλο Λάσο.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από μέση και μακρινή απόσταση (5/12 τρίποντα) με Φόρεστ και Καμπαρό. Από την άλλη πλευρά η Ρεάλ ήταν πολύ άστοχη στο τρίποντο (Χεζόνια 0/4) αλλά βρήκε σκοράρισμα από πολλούς παίκτες (Ντεκ, Μούσα, Ταβάρες, Ιμπάκα). Ένα σερί 10-0 της «βασίλισσας» στην 3η περίοδο την έφερε στο +6 (52-46) και έβαλε σε θέση κυνηγού τη Μπασκόνια η οποία έκανε το δικό της επιμέρους σκορ (10-2) στο μέσον της τελευταίας περιόδου και πέρασε μπροστά 66-64, 3:42 πριν από το τέλος.

Στο σημείο εκείνο «αφυπνίστηκε» ο Μάριο Χεζόνια με δύο συνεχόμενα τρίποντα (70-70 στο 39΄) κι έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Οι Μούσα, Γιουλ αστόχησαν, οι Ντιοπ, Χάουαρντ σκόραραν και… τόσο απλά η Μπασκόνια πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση με κορυφαίους τους Χάουαρντ (15π.) και Μονέκε (14π.), ενώ ο Ταβάρες της Ρεάλ «σκέπασε» τα καλάθια με 14π., 15ρ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 48-52, 76-72

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπερασπίστηκε την προσωρινή έδρα της στο Βελιγράδι (Aleksandar Nikolic Hall), βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ της στην εφετινή Euroleague. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 93-91 της Αναντολού Εφές, για την 3η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στη δεύτερη ήττα της, λίγες ώρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην Πόλη (18/10), στο κλείσιμο της «διαβολοβδομάδας».

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Σέιμπεν Λι ήταν αυτός που είχε το «κρύο αίμα», όταν στα 4΄΄ πριν από τη λήξη χάρισε το προβάδισμα στη Μακάμπι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο… παίκτης της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Κάτας, ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους και 2/2 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Τζέιλεν Χόαρντ με 18 πόντους. Από την Αναντολού Εφές ξεχώρισε ο Βενσάν Πουαριέ με 22 πόντους, ενώ στους 21 σταμάτησε ο Τζόρνταν Νουόρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 52-52, 72-74, 93-91

Η Άλμπα «έσπασε το ρόδι» στην εφετινή Euroleague, μπαίνοντας «με το δεξί» στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν.

Η Γερμανική ομάδα επικράτησε με 84-79 της Βιλερμπάν στο Βερολίνο, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στη δεύτερη ήττα τους.

Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την εξαιρετική τους τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 28-18 και εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά (64-54 στο 30), που τους επέτρεψε να μην αγχωθούν μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάρτιν Χέρμανσον με 21 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ματέο Σπανιόλο. Από τους Γάλλους, προσπάθησε ο Τίο Μάλεντον με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ στους 16 με 3/5 τρίποντα σταμάτησε ο Πάρις Λι.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-36, 64-54, 84-79

Τεράστιο «διπλό» και «3 στα 3» για τον Ερυθρό Αστέρα, που πέρασε νικηφόρα με 76-57 από την Πόλη, απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην πρώτη εφετινή ήττα της.

Η διάρκεια των Σέρβων στο κομμάτι της άμυνας και το παραγωγικότατο πρώτο και τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν τα «κλειδιά» της νίκης για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Τζόελ Μπολομπόι με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς. Από τη Φενέρ δεν έφταναν οι 20 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ του Νάιτζελ Χέιζ Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 31-38, 42-54, 57-76.

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η Ζαλγκίρις από τη Μπολόνια, επικρατώνας 71-68 της Βίρτους. Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη Euroleague, ενώ οι Ιταλοί έχουν ξεκινήσει με 0/3.

Μετά την κυριαρχία της Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο και το +14 (44-30), ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους οι Πογιάλα, Σενγκέλια «ροκανίζοντας» τη διαφορά στο -4 (45-49 στο 24:25). Οι Λιθουανοί επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου), όμως στο σημείο εκείνο η Βίρτους του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε την ύστατη αντεπίθεση και με σερί 12-0 πέρασε μπροστά 64-62 στο 26:40, έχοντας κρατήσει τη Ζαλγκίρις χωρίς πόντο για 5,5 λεπτά!

Εν τέλει, το ματς κρίθηκε σε δυο άστοχα τρίποντα, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με τους Κόρντινιερ, Μπελινέλι να χάνουν την ευκαιρία για ισοφάριση, τη στιγμή που οι Λιθουανοί αρνήθηκαν… πεισματικά να δώσουν φάουλ, παρότι είχαν προβάδισμα τριών πόντων.

Δεν πλήρωσαν την αβλεψία τους, επικράτησαν 71-68 με τον Γκεντράιτις να κάνει σπουδαίο ματς (15π. με 3/3 3π) και τον Φρανσίσκο να μοιράζει 8 ασίστ. Οι Ιταλοί προσπάθησαν, αλλά τα τελευταία κρίσιμα τρίποντα τα πήραν δύο παίκτες που έκλεισαν το ματς με 1/10 (1/6 ο Κόρντινιερ, 0/4 ο Μπελινέλι).

Πρώτη νίκη για την Παρτιζάν του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην εφετινή Euroleague, καθώς η σερβική ομάδα επικράτησε 86-78 της Μπάγερν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 9-6 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο Βελιγράδι, αλλά ακολούθησε… καταιγισμός από τρίποντα (Στέρλινγκ Μπράουν 4/5) με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» επί μέρους σκορ 29-11 και να προηγούνται 35-20 στο 15΄. Η Μπάγερν είχε πλέον ένα «βουνό» να ανέβει. Η Παρτιζάν διεύρυνε το προβάδισμά της σε επίπεδα μεγαλύτερα των 20 πόντων (45-23 στο στο 18΄) και η νίκη έμοιαζε εύκολη υπόθεση.

Όμως, η «απάντηση» των Γερμανών ήλθε στην τελευταία περίοδο όταν μείωσαν σε 74-67 με επί μέρους σκορ 15-3, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις και έφτασαν στη νίκη με κορυφαίους τους Μπράουν (22π., 4/6 3π), Μπόνγκα (13π., 3/4 3π.) και συνολικά 50% στο τιποντο (11/22). Ο Αντρέας Ομπστ ήταν καλύτερους για τους ηττημένους με 15π. και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78