29.3 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

29.3 C

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 89-81: Ο Νέντοβιτς έβαζε αλλά η άμυνα… έμπαζε

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 89-81 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έπεσε στο 5-10.

Στην Menora Mivtachim Arena, ο Νεμάνια Νέντοβιτς πραγματοποίησε μία από τις σπουδαιότερες εμφανίσεις της καριέρας του. Δεδομένα την καλύτερη στην EuroLeague, έβαλε 39 πόντους και έδωσε 6 ασίστ, στο τέλος της βραδιάς όμως, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (89-81) για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεση, βρήκαν λύσεις από τον Σκότι Γουίλμπεκιν στην τελική ευθεία του αγώνα και από τον Ντράγκαν Μπέντερ σε σημεία – κλειδιά και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Με 3 λάθη και 2/7 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 2΄ με 2-4, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων τους κράτησε χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά, ενώ με επιμέρους σκορ 19-5 οι Ισραηλινοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (21-9 στα 20΄΄ για τη λήξη της περιόδου), με τον Νέντοβιτς να μειώνει στην εκπνοή από τα 6.75 σε 21-12.

Με τη Μακάμπι να χτυπάει μέσα στη ρακέτα και τον Παναθηναϊκό να παραμένει αναποτελεσματικός στην άμυνα, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 14-7, μάλιστα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 16΄ με +16 (35-19), εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας. Με τον Νέντοβιτς να σημειώνει τους 11 από τους 18 πόντους του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στο -11 (41-30) στο τέλος του ημιχρόνου, κρατώντας ζωντανό το όνειρο της ανατροπής.

Στην 3η περίοδο με τον Μπεντίλ να κάνει σπουδαία δουλειά κάτω από τα καλάθια, η ελληνική ομάδα πίεσε στην άμυνα και με τον Νέντοβιτς να…πυροβολεί στην επίθεση, έριξε γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, ενώ στο 26΄ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (50-46), μετά από τρίποντο του Φόστερ, για να κλείσει η περίοδος στο 57-52 και όλα να δείχνουν πως στο τελευταίο μέρος θα γινόταν μεγάλη μάχη για την επικράτηση.

Με τον Νέντοβιτς να «χτυπά» από την περιφέρεια και τον Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι, οι «πράσινοι» μείωσαν στο 33΄ σε 65-61, ενώ με τετράποντο του Σέρβου από τρίποντο και βολή πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (70-67 στο 35΄). Εκεί όμως ανέλαβε δράση  από τα 6.75 και ο Ουίλμπεκιν, με τους δύο σκόρερ να προσφέρουν θέαμα. Η διαφορά «έπεσε» ακόμη και στο -2 (75-73 στο 37΄) για το «τριφύλλι», αλλά μία τρίποντη «βόμβα» του Ουίλμπεκιν από τα 8 μέτρα(!) έγραψε το 82-76, για να «σφραγίσει» τη νίκη της Μακάμπι ο Χάντερ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο 39΄ (84-76), καθώς τα τελευταία δευτερόλεπτα δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 22 (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 5 (3 ριμπάουντ), Χάντερ 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Κάσπι 4, Ντόρσεϊ 5 (1), Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ζούσμαν 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 4 (0/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης, Βουγιούκας 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 39 (7/9 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 9 (2 τρίποντα), Σαντ Ρος (0/4 σουτ, 5 ασίστ).