21.7 C
Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου, 2024

21.7 C

Το Περιστέρι επικράτησε με 92-88 της Ντιζόν στην παράταση

Μπορεί η Ντιζόν να τα έδωσε όλα για να κλειδώσει την πρόκριση στους «16» του BCL, όμως το ψυχωμένο Περιστέρι πήρε εντός έδρας νίκη (92-88) στην παράταση, ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε τη σειρά στη Γαλλία.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να έχουν το προβάδισμα με +4 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, έχασαν και στο τρίποντο στο φινάλε, με το ματς να οδηγείτε με αυτό τον τρόπο στην παράταση. Εκεί όμως η ελληνική ομάδα έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη!

Ο Σιλβέν ήταν πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι  (19π.), με τους Ντένμον, Αγραβάνη και Μπίλαν να έχουν όλοι από 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, διακρίθηκαν οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι, με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81 (κ.α)., 92-88.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντένμον 16 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Φρανσίσκο 19 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Τζούστον 2, Κασελάκης 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 5 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 16 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιλάν 16 (5/10 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5, Περσίδης.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5 (2/8 σουτ), Χόλστον 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 10 ασίστ), Χρόβατ 18 (4/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΜακΝτάφι 20 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέαρ 12 (8 ριμπάουντ), Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21 (3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Λουμ 2, Μόμπλι.