15.5 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

15.5 C

Η Ατλέτικο πήρε το Σούπερ Καπ, 4-2 τη Ρεάλ στην παράταση

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέκτησε, το πρώτο τρόπαιο της σεζόν, το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ επικρατώντας στον τελικό της Ρεάλ με 4-2 στην παράταση.

Ο τελικός που έγινε στο Ταλίν της Εσθονίας ήταν συγκλονιστικός με σασπένς και ανατροπές στο σκορ.

Η διαμόρφωση του σκορ

Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ μόλις στα 49 δευτερόλεπτα με το γκολ του Ντιέγκο Κόστα. Η Ρεάλ ισοφάρισε στο 27΄με τον Μπενζεμά και προηγήθηκε στο 63ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σέρχιο Ράμος.  Το τελικό 2-2 της κανονικής διάρκειας του αγώνα έκανε και πάλι ο Ντιέγκο Κόστα στο 79΄.

Στην παράταση η Ατλέτικο πέτυχε δυο γκολ από λάθη στην άμυνα της Ρεάλ, που για πρώτη φορά έπαιζε χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Σαούλ στο 98΄και τον Κόκε στο 104΄.

Οι συνθέσεις:

ΡΕΑΛ (4-2-3-1): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο (76′ Θεμπάγιος), Κρόος (102′ Μαγιοράλ), Μπέιλ, Ίσκο (83′ Βάθκεθ), Ασένσιο (57′ Μόντριτς), Μπενζεμά

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Ερναντέζ, Κόκε, Ρόντρι (71′ Βιτόλο), Σαούλ, Λεμάρ (90′ Πάρτεϊ), Γκριεζμάν (56′ Κορέα), Κόστα (109′ Χιμένες)