Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

19.5 C

Australian Open: Στους «4» ο Πούιγ, αποκλείστηκε η Σερένα Ουίλιαμς

Ο Λούκας Πούιγ έγινε ο τρίτος που πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Australian Open ενώ η Καρολίνα Πλίσκοβα έκανε την έκπληξη, αφήνοντας εκτός το μεγάλο φαβορί, τη Σερένα Γουίλιαμς.

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Λούκας Πούιγ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του στους «4» ενός τουρνουά Grand Slam. Ο 24χρονος Γάλλος Νο 31 στον κόσμο, νίκησε τον Καναδό Μίλος Ράονιτς, Νο 17 στην παγκόσμια κατάταξη, με 3-1 set, 7-6 (7/4), 6-3, 6-7 (2/7) και 6-4.

Ο Πούιγ έγινε ο πρώτος Γάλλος που παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά ενός μεγάλου τουρνουά, μετά το 2016 με την πρόκριση του Γκαέλ Μονφίλς στην τετράδα του US Open. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Αποκλείστηκε η Σερένα Ουίλιαμς

H Καρολίνα Πλίσκοβα έκανε την έκπληξη, αποκλείοντας το μεγάλο φαβορί στο Australian Open, Σερένα Ουίλιαμς, νικώντας με 2-1 σετ, 6-4, 4-6, 7-5 μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena.

Η Τσέχα, Νο7 του ταμπλό, θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του τουρνουά με αντίπαλο την Ναόμι Οσάκα από την Ιαπωνία, που επικράτησε της Ελίνα Σβιτολίνα.