17.5 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

17.5 C

Η Τσέλσι κέρδισε στο θρίλερ των πέναλτι

Η Τσέλσι κέρδισε με 4-3 στα πέναλτι την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και προκρίθηκε στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Αρσεναλ στις 29 Μαϊου στο Μπακού.

Οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Λόφτους-Τσικ, στο 28’, αλλά ο Γιόβιτς με το 10ο γκολ του στη διοργάνωση με τη φανέλα της γερμανικής ομάδας, στο 49ο λεπτό, οδήγησε το ματς αρχικά στην παράταση και κατόπιν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι…

Εκεί όπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέπα, ο οποίος απέκρουε δύο διαδοχικές εκτελέσεις των Χίντεργκερ και Πασιένσια, η Τσέλσι επικράτησε με 4-3 για να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για το Αζερμπαϊτζάν!

Οι συνθέσεις:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (74’ Ζαπακόστα), Νταβίντ Λουίς, Έμερσον, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (86’ Μπάρκλεϊ), Κόβατσιτς, Γουίλιαν (62’ Πέδρο), Ζιρού (96’ Ιγκουαϊν), Αζάρ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Άμπραχαμ, Χίντερεγκερ, Φαλέτ, Χασέμπε, Ντα Κόστα, Ρόντε (70’ Ντε Γκουζμάν), Γκατσίνοβιτς (119’ Πασιένσια), Κόστιτς, Ρέμπιτς (90’+3’ Αλέ), Γιόβιτς.