20.7 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

20.7 C

Η Σάκκαρη σταμάτησε στην Πλίσκοβα

Η Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο 7 στον κόσμο, απέκλεισε τη Μαρία Σάκκαρη με 6-4, 6-4 στα ημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης.

Στον διάρκειας 1 ώρας και 28 λεπτών αγώνα η Σάκκαρη, κουρασμένη από τον χτεσινοβραδινό αγώνα της κόντρα στην Κριστίνα Μλαντένοβιτς που τέλειωσε κοντά στα μεσάνυχτα, δεν μπόρεσε να πιάσει την απόδοση που χρειαζόταν για να νικήσει την Πλίσκοβα.

Η πανύψηλη Τσέχα, σαφώς σε καλύτερη κατάσταση και με μεγαλύτερη εμπειρία, έπαιξε έξυπνα στους κρίσιμους πόντους κάνοντας μπρέικ σε αποφασιστικά σημεία του αγώνα, πήρε την πρόκριση για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Βρετανή, Γιοχάνα Κόντα.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε 3-1 και 4-2 στα γκέιμ στο πρώτο σετ. Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας διακόπηκε για μερικά λεπτά τον αγώνα κόβοντας τον ρυθμό της και δίνοντας την ευκαιρία στην Τσέχα να επανέλθει δριμύτερη.