19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

19 C

Ο ΠΑΟ έχασε με 79-78 από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ

Την ήττα με σκορ 79-78 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο μπάσκετ.

Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο με τους Ιταλούς να έχουν σε καλή βραδιά τον Σέρχι Ροντρίγκεθ και τον Ρολ.

Ο Παναθηναϊκός με σχήμα που το αποτελούσαν τρις φόργουορντ (Τζόνσον, Παπαπέτρου, Τόμας) κατάφερε να βρει λύσεις και να προηγηθεί με 32-30 στο 16’ για να λήξει το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 38-38. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φριντέτ ήταν κακός στις δυο πρώτες περιόδους με άσχημα ποσοστά στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί με τον Ρολ να δίνει και πάλι λύσεις, αλλά και τον Παναθηναϊκό να έχει σοβαρά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 57-61 στο 30’.

Οι «πράσινοι» είχαν σοβαρό έλλειμμα πλάνου στην επίθεσή τους με τον Καλάθη να τα κάνει όλα, αλλά να μην φτάνει. Μάλιστα η Αρμάνι είχε 11/19 τρίποντα και οι γηπεδούχοι μόλις 1/13!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μίτσοφ «τιμώρησε» την επιλογή του Πεδουλάκη να κάνει αλλαγές στην άμυνά του και να παίξει με τον Μήτογλου σέντερ, ενώ στα 8’’ ο Μορασκίνι με δυο βολές έκανε το 78-79.

Στο τέλος ο Καλάθης πάλι, όπως και στη Γαλλία δεν μπόρεσε να σκοράρει και η Αρμάνι πήρε μεγάλη νίκη. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε με 3/20 τρίποντα και η Αρμάνι με 14/26.
Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ : Τόμας 4 (2/7 δ., 0/1 τρ., 5 ρ), Ράις 2 (1/5 δ., 0/1 τρ.), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4 (0/4 τρ.), Τζόνσον 4 (0/3 τρ.), Φρεντέτ 9 (3/4 δ., 0/3 τρ., 3/3 βολ), Καλάθης 23 (7/10 δ., 3/6 τρ., 5 ρ, 4 ασίστ), Γουάιλι 17 (8/9 δ., 1/1 βολ., 7 ρ.), Μήτογλου 8 (10 ρ.), Μπεντίλ 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δ., 3/6 τρ., 1/1 βολ.), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ρ.), Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δ., 4/7 τρ.), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δ., 2/5 τρ., 5 ασίστ), Ταρζέφσκι 3 (7 ρ.), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δ., 2/3 τρ., 3/4 βολ., 9 ρ.).